Potkaní agility

Poněvadž jsem na potkaních agilitách sama ještě nebyla, nemohu tedy psát své vlastní poznatky, proto jsou někde uvedeny rovnou dokazy, kde se dozvíte víc, neboť mi přišlo naprosto zbytečné psát vlastně totéž ještě jednou :) Díky za pochopení

OFICIÁLNÍ AGILITY

Agility-historie

Potkaní agility vznikly ve Švédsku někdy na konci minulého století.  Na tento nápad přišla jedna chovatelka Gerodean Elleby.

Agility obecně

Potkaní agility jsou agility ve zmenšené velikosti k agilitám psím. Jsou uzpůsobené potkanům a jsou čím dál tím víc oblíbené.

O co tu jde

Především jde o vzájemnou důvěru, radost a souhru. Řekla bych, že nejtěžší je, aby toto potkan pochopil. Pokud to potkan chápe, je už mnohem jednodušší potkana agility naučit! :) Samozřejmě se to nejedná jen agilit, ale i jiných potkaních triků!

Agility oficiálně

V ČR se oficiálně běhají potkaní agility od září roku 2013. Nejsou zatím moc rozšířené, pořádají se jen na některých potkaních výstavách.

Oficiální agility-základní info

Do oficiálních potkaních agilit se může přihlásit jakýkoliv zdravý potkan. Nemusí být tedy "papírový", nemusí odpovídat Standardu apod. Probíhají na stole, kde jsou rozmístěny překážky. Diváci mají odstup několika metrů, aby nerozptylovali potkana ani jeho "vodiče". Po každém běhu jsou překážky i stůl vydesinfikovány.

Oficiální agility-pravidla

Všechny potřebné informace k pravidlům naleznete zde: https://www.czkp.cz/ja-potkan/potkani-agility/soutezni-rad-pro-potkani-agility/

Oficiální agility-kategorie

Jsou hlavní dvě kategorie a to kategorie A, kde jsou pokročilí "Agiliťáci" a kategorie B, pro potkaní začátečníky. :)

Oficiální agility-hodnocení

Pokud máte zájem jít na potkaní agility, přečtěte si, prosím, hodnocení, které naleznete na: https://www.czkp.cz/wp-content/uploads/2013/09/Hodnoceni.pdf

Oficiální agility-překážky

https://www.czkp.cz/wp-content/uploads/2013/09/Prekazky.pdf

JAK TEDY ZAČÍT DOMA?

Překážky

Kde sehnat překážky? Není nutné si je hned pracně vyrábět či dokonce kupovat...Postačí nám úplně běžné věci v domácnosti! Např. krabičky, ruličky apod. Je vhodné trénovat na různějších místech, kde se nám něco hodí (např. různý nábytek, ale i venkov)

Jak začít?

Potkánka nejdřív s překážkou seznámíme. Necháme ho si jí v klidu očuchat. Podle toho, jakou metodu učení jsme zvolili, pokračujeme dál (více o metodách učení o stránku zpět) :)

Krok druhý aneb potkan už umí překážku:

Pokud už víme, že potkánek překážku zvládá, je vhodné jej trénovat na různých místech (to se hodí zájména tehdy, pokud chcete s potkánkem soutěžit), trénujeme tak, aby to potkánka bavilo!

Další překážky

Pokud máme natrénovanou překážku, můžeme jít k další. Trénujeme nejdřív ji samotnou, poté přidáme k té první.

Skončit v nejlepším

Nemá cenu potkánka pořád trénovat s jednou překážkou, když už ji zvládá. Vždy je dobré skončit v tom nejlepším okamžiku, kdy potkánek ví, že něco dělá dobře.